Oczyszczanie nerek

Filed in Oczyszczanie Organizmu by on 11 August 2010


Nerki to narząd, odpowiadający za  usuwanie z organizmu człowieka zbędnych produktów przemiany materii. Praca nerek może zostać zakłócona, poprzez nieodpowiednią ilość spożywanych płynów, wówczas dochodzi do zatrucia organizmu. Podstawowa funkcja nerek polega na oczyszczeniu organizmu z produktów azotowych.

Nerka jest parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej w przestrzeni zaotrzewnowej. U człowieka nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą. Nerki leżą na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech pierwszych kręgów lędźwiowych. Przeciętna masa pojedynczej nerki wynosi od 120–200 g. Wymiar podłużny 10–12 cm, poprzeczny 5–6 cm, grubość 3–4 cm

Główne funkcje nerek:

  • Wydalnicza – wydalanie obcych substancji i nielotnych produktów wymiany, przede wszystkim produktów azotowych.
  • Regulująca stałość stężenia sodu.
  • Regulująca objętość wewnątrzkomórkowej wody ciała.
  • Regulująca stałość stężenia jonów we krwi.
  • Regulująca kwaśno-zasadową równowagę organizmu.

Dorosły człowiek wydala  dziennie do 2 l moczu i wraz z nim to wszystko co jest zbędne i szkodliwe dla organizmu. W stanach chorobowych nerek może nastąpić zwiększenie do ponad 2,5 l moczu oddawanego dziennie, schorzenie to nazywane jest  wielomoczem. Zmniejszenie poniżej 0,5 l moczu wydalanego dziennie to skąpomocz, poniżej 0,1 l bezmocz.

Barwa moczu pozwala na wnioskowanie o stanie nerek. Prawidłowy kolor moczu u osoby zdrowej powinien być przeźroczysty, barwy żółtej, lekko kwaśny o swoistym zapachu. Mocz mętny  może wskazywać na ropomocz, mocz mleczny na wytracanie się fosforanów w środowisku alkalicznym.

Główna jednostka budulcowa nerek są nefrony, a te z kolei z wielu kłębuszków i kanalików. Nerka zawiera ok. 10 km takich kanalików. Kłębuszek nerkowy wraz z siecią kanalików pełni funkcję filtra oczyszczającego krew.

W procesie filtrowania krwi przez nerki  krew zostaje doprowadzana do kłębuszka i pod wpływem ciśnienia  hydrostatycznego  zostaje przesączona – w ten sposób powstaje mocz pierwotny, następnie przechodzi on do układu kanalików ulega dalszym przemianom i doprowadzany jest do moczu ostatecznego. Mocz jest produktem oczyszczania nerek. W skład moczu wchodzi w dużej mierze woda oraz produkty uboczne powstały w wyniku przemiany białek: mocznik, kwas moczowy, amoniak oraz liczne związki nieorganiczne i barwniki.

W ciągu doby nerki filtrują około 150 litrów krwi. Zanieczyszczenie narządów filtrujących powoduje zakłócenie ich pracy a w konsekwencji może dojść do zanieczyszczenia krwi.

Praca narządów filtrujących jest uzależniona od ciśnienia tętniczego. Jeśli ciśnienie jest w normie, praca filtrów przebiega bez zakłóceń. Niskie ciśnienie  może doprowadzić  do zakłóceń w filtrowaniu krwi z zanieczyszczeń.

 

Warto wiedzieć:
Glukoza, ksyloza, fruktoza – zwiększają wydalanie wody, jonów sodu i chloru. Środki moczopędne, wpływające na krwiobieg -gliozydy sercowe (naparstnica, miłek i inne), usprawniają krwiobieg (również i w nerkach) przy niewydolności sercowej, mają wpływ na zmniejszenie obrzęków.
Herbata z cytryną, herbata z liści winogron, ze skrzypu lub lipy jako środki moczopędne wpływają na nasilenie i częstotliwość skurczów miedniczki nerkowej i moczowodów, wpychając do pęcherza moczowego sole i kamienie.

Arbuz (miąższ i wywar ze skórek) posiada silne działanie moczopędne, ale nie podrażnia nerek i dróg moczowych. Uzasadowienie moczu sprzyja rozpuszczaniu się soli, zapobiega tworzeniu się kamieni i piasku (2-2,5 kg arbuza na dobę).
Ciepłe kąpiele sprzyjają normalizacji krwiobiegu kapilarnego, likwidacji skurczów, co usprawnia pracę nerek, przeciwdziała zmianom miażdżycowym w nefronach. Rozluźnienie i rozszerzenie dróg moczowych sprzyja wydalaniu bez bólu, piasku i drobnych kamieni.
Bezpośrednio na rozpuszczenie kamieni wpływają substancje z dużą zawartością olejków eterycznych o specyficznym gorzko-chłodzącym smaku. Dużą ilość takich substancji zawiera piołun i wrotycz. Starożytni uzdrowiciele zalecali pić sok z wrotycza dla rozpuszczenia kamieni w nerkach i w pęcherzu moczowym.
Niezwykle silnie rozpuszcza kamienie nerkowe olejek jodłowy, który zawiera dużo olejku eterycznego o smaku gorzko-chłodzącym.
Sok z czarnej rzodkwi także rozpuszcza kamienie.
Kwas cytrynowy i inne kwasy sprzyjają rozpuszczeniu kamieni fosforanowych i węglanowych.
Koper zawiera 4% olejku eterycznego, łagodzi kolkę nerkową, rozpuszcza kamienie. Seler i fenkuł, krewniacy kopru – posiadają te same właściwości. Szczególnie te rośliny należy stosować w profilaktyce kamicy nerkowej, posiadają one również właściwości normujące trawienie. Także dziurawiec ma właściwości zbliżone do wyżej przedstawionych.

Rośliny i zioła oczyszczające nerki

Zalecane jest  unikać wszelkich chemicznych środków moczopędnych ponieważ maja działanie uszkadzające  nerki, umożliwiają wzmożone wydajnie wody, jednak przy tym wypłukują znajdujące się w organizmie minerały. Zaburzają humoralny poziom minerałów. Przy ich silnym i krótkotrwałym działaniu może nastąpić zagęszczenie tkanek.
Diuretyki roślinne mają działanie długotrwałe. Są akceptowane przez organizm i mogą być wykorzystane w kuracjach oczyszczających.

Spora część owoców i warzyw ma działanie moczopędne. Przykładem mogą być:
a) jabłko, czereśnia, melon, grejpfrut, brzoskwinia, śliwka.
b) karczoch, oberżyna, fasola, dynia, nasturcja, pasternak, seler, szparagi, biała rzepa, jeżyna żywokostu, dzika cykoria, kapusta, koper włoski, kukurydza, czosnek, cebula,
c) mącznica lekarska, brzoza, pokrzywa zwyczajna, buk, dzika róża, wrzos zwyczajny, lipa drobnolistna, wiązówka błotna, perz właściwy, czarna porzeczka, skrzyp polny.


 

About the Author ()

Comments are closed.