Wysiłkowe nietrzymanie moczu – stopnie zaawansowania

Wiele osób posiada schorzenia, które wpływają na znaczne obniżenie komfortu życia. Jednym z nich jest również m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Należy zdawać sobie sprawę, że istnieją trzy stopnie zaawansowania tej dolegliwości.

Specjaliści wyróżniają:

  • I stopień – tutaj ma się do czynienia z niekontrolowanym wypływem uryny, który występuje w trakcie nadmiernego napięcia powłok brzusznych związanego z szybkim wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej – dochodzi do tego m.in. podczas śmiechu, kichania, wysiłku fizycznego (np. podnoszenia ciężkiej rzeczy) czy też kaszlu.
  • II stopień – w tym przypadku wypływ moczu następuje podczas wykonywania zwyczajnych czynności, np. wchodzenie po schodach czy pracy fizycznej. Każda aktywność związana z szerokim rozstawianiem nóg może doprowadzić do popuszczenia uryny.
  • III stopień – tutaj wypływ moczu występuje niemalże w każdej sytuacji, dlatego problem stanowi nie tylko wypływ uryny, ale także i jego zapach. Czasem dochodzi do takiej sytuacji, że u kogoś zdarza się wtórne zakażenie.