Jak postarzyć meble?

Chcąc zmienić wygląd wnętrza mieszkania nie zawsze trzeba kupować całkiem nowe meble. Istnieją wyjątkowe aranżacje, na przykład shabby chic, które wymagają postarzenia mebli. Taką aranżację stworzyć możemy, mieszając wygrzebane na strychu lub na targach staroci meble z własnymi, współczesnymi, którym dodamy trochę lat poprzez niewielki zabieg.

Postarzanie mebli nada im oryginalnego charakteru, a do tego sprawi, że staną się stylowe i wyjątkowe. Jak to zrobić? Istnieje kilka metod: szczotkowanie, piaskowanie, patynowanie, bielenie lub przyczernianie. Najprostszymi metodami są patynowanie i bielenie, wystarczy zakupić w sklepie preparat do patynowania drewna.

Rozpoczynamy zabieg postarzania mebli

Zaczynamy od usunięcia z mebli resztek starej farby, lakieru czy powłoki ochronnej (warto robić to przy pomocy papieru ściernego o grubości 150-200). Na oczyszczony w ten sposób mebel nakładamy bejcę w kolorze, jaki sobie wymarzymy i czekamy aż wyschnie. Następnie impregnujemy powierzchnię, używając lakieru podkładowego.

Po wyschnięciu lakieru, jeszcze raz szlifujemy mebel papierem ściernym (tym razem drobniejszym, bo 240-280). Oczyszczamy i nakładamy patynę (najlepszy efekt uzyskujemy używając natrysku). Po wyschnięciu powierzchni, ściągamy patynę wełną stalową, zostawiając jej resztki w zagłębieniach. Na to nakładamy lakier nawierzchniowy.

Prosto, szybko i efektownie

Ten niezbyt skomplikowany zabieg pozwolił nam osiągnąć efekt postarzonego mebla. W podobny sposób można postąpić z każdym drewnianym meblem, aby nadać wnętrzu trochę prowansalskiego stylu. Całkiem nowa aranżacja przy niewielkim nakładzie finansowym.

Możesz odświeżać swoje mieszkanie również za pomocą innych tricków, dzięki którym nadasz wnętrzu swojego mieszkania całkiem nowego blasku. Jesteś ciekawy? Zajrzyj na https://www.meble.pl/poradnik i daj nam znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać w naszym poradniku.