Od czego są rozstępy na pośladkach

Najprościej mówiąc, rozstępy powstają wtedy, gdy dochodzi do szybkiego wzrostu ciała. Może to dotyczyć zarówno przybierania na wadze, jak i szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania. Z rozstępami które już powstały i zbladły ciężko sobie poradzić, lecz w czasie gdy powstają i są jeszcze lekko różowe – można zawalczyć. Od czego są rozstępy na pośladkach i jak im przeciwdziałać?

Od czego są rozstępy na pośladkach?

W czasie gdy ciało szybko się zmienia; podczas okresu dojrzewania, przybierania na wadze czy także w czasie ciąży organizm może mieć problemy z produkcją odpowiedniej ilości włókien kolagenowych odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry. Krótko mówiąc – rozstępy powstają na skutek rozciągania się skóry. Jeśli skóra nie jest wystarczająco elastyczna, może dojść do pękania włókien kolagenowych i elastynowych znajdujących się w jej wnętrzu. Wpływ na zbyt małą ilość kolagenu w skórze może mieć także nieodpowiednia dieta, oraz wysoki poziom długotrwałego stresu.

Gdy na skórze pojawiają się czerwone ślady, przypominające świeże blizny, powstaniu rozstępów można jeszcze zapobiegać. Skóra zazwyczaj w tym okresie swędzi, więc zamiast drapać, powinno się ją odpowiednio nawilżać oraz zacząć stosowanie kosmetyków przeciwdziałającym rozstępom. Zaleca się sięganie po naturalne preparaty, takie jak olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów. masło shea, masło kakaowe itp. Preparaty te nawilżą skórę, a także będą stymulować do wytwarzania włókien białkowych. Gdy już zbledną będą niemal w zupełności odporne na wszelkie zabiegi kosmetyczne, jakie można wykonać samodzielnie w domu. W celu ich usunięcia należy odwiedzić gabinet medycyny estetycznej.

Rozstępy na pośladkach u dziewczynek

Najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów są dziewczynki w okresie dojrzewania, zazwyczaj między 8 a 13 rokiem życia. W tym okresie sylwetka zaczyna zmieniać się z dziecięcej w bardziej kobiecą, a więc kształtuje się to, co w dalszym czasie nazywać będziemy „kobiecymi kształtami”. Biodra zaokrąglają się, a piersi rosną i zmieniają swój kształt. Jest to w pełni naturalny proces, nie należy więc obawiać się, że powstawanie rozstępów dowodzi nadmiernemu przybieraniu na wadze. Rozstępy często pojawiają się także na udach oraz ramionach.

Rozstępy są powodem do wstydu dla wielu osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Warto jednak pamiętać o tym, że są one w pełni naturalne, posiada je zdecydowana większość z nas. Rozstępy nawet dużych rozmiarów i występujące w dużej ilości nie są jednak problemem zdrowotnym, a jedynie estetycznym.