Jak się pozbyć przykrego zapachu z butów?

Problem z nieprzyjemnym zapachem z butów może dotyczyć wszystkich, nawet wtedy, gdy nosimy buty wysokiej jakości. Będąc w sklepie obuwniczym warto zakupić odpowiedni dezodorant aby zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom. Jednak kiedy problem już się pojawi, a nie mamy pod ręką specjalnego preparatu, można bez trudu poradzić sobie z nim domowymi sposobami, korzystając z rzeczy, które każdy z nas ma w swoim domu. Jak się pozbyć przykrego zapachu z butów szybko i domowym sposobem? Jest na to kilka patentów.

Domowe metody, czyli ocet lub soda oczyszczona

Najpopularniejszym domowym sposobem na usunięcie przykrego zapachu jest ocet. W tym celu należy przygotować roztwór z letnią wodą w stosunku 1:1, nawilżyć ściereczkę, a ją włożyć do środka buta, a następnie pozostawić ją na tak długo, aż będzie w zupełności sucha. Jeśli zależy nam na czasie, to można przyspieszyć proces za pomocą suszarki, lecz należy uważać, by nie rozpuścić kleju. Zimny nawiew będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. W zimowe miesiące można też pozostawić buty pod kaloryferem na kilka godzin. W dokładnie ten sam sposób można zastosować alkohol (najlepiej spirytus), a także granulowaną herbatę.

Soda oczyszczona sprawdza się do wielu domowych zabiegów oczyszczających, w oczyszczaniu butów również znajdzie zastosowanie. W tym celu należy do każdego z butów wsypać trzy łyżeczki sody i odstawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Soda poza tym, że pomaga usunąć przykry zapach działa również antybakteryjnie.

Niskie temperatury dla zabicia przykrego zapachu

Jeśli posiadamy więcej wolnego czasu, można spróbować sprawdzonej metody z zamrażalnikiem. W tym celu buty należy umieścić w foliowym worku, a następnie zamknąć go w zamrażarce na całą noc. Warto uważać ze skórzanymi butami, gdyż przez dłuższy czas przetrzymywania w minusowej temperaturze materiał może popękać. Jeśli problem nie ustąpi po jednym takim zabiegu, można go powtórzyć parokrotnie.

Problem tego jak się pozbyć przykrego zapachu z butów może pojawić się zarówno w przypadku obuwia wykonanego z wysokiej jakości materiału, lecz trzeba przyznać, że w przypadku taniego obuwia jest on zdecydowanie dużo częstszy. Zapobiegawczo warto pamiętać również o tym, że stopa poci się szybciej, jeśli w letnie miesiące wybierzemy zakryte buty. Rotacja powietrza jest bardzo ważna w kwestii zachowywania odpowiedniej higieny. Zawsze łatwiej jest zapobiegać takim problemom niż radzić sobie z ich skutkami, dlatego zaleca się zawczasu wyposażenie się w odpowiednie preparaty.