Piaskowanie zębów daje natychmiastowy efekt wybielenia zębów, oczyszcza zęby z osadu i pomaga walczyć z przebarwieniami. Jest to zabieg bardzo prosty, szybki, oraz pomaga utrzymać higienę jamy ustnej. Czym jest piaskowanie zębów? Ile trwa piaskowanie zębów i czy zabieg ten boli?
Czym jest piaskowanie zębów
Za pomocą specjalnej zawiesiny posiadającej w sobie drobinki substancji czyszczącej stomatolog oczyszcza zęby z osadu i kamienia. Drobinki (soda oczyszczona, glicyna), przypominające piasek, są wyczuwalne przez pacjenta, stąd pochodzi nazwa „piaskowanie”. Mimo to cała procedura jest bezbolesna. Może co najwyżej pozostawiać nieprzyjemny posmak w ustach, lecz stomatolog zawsze po wykonaniu piaskowania oferuje przepłukanie jamy ustnej wodą, a coraz bardziej popularne stają się preparaty do piaskowania zębów posiadający owocowy posmak. Na pewno zwłaszcza najmłodszym pacjentom taka opcja bardzo przypadnie do gustu!
Ile trwa piaskowanie zębów
Bardzo krótko! Wszystko zależy od samej osoby wykonującej zabieg, lecz przeważnie paskowanie zębów trwa od 20 do 30 minut. Przez następne trzy godziny odradza się jedzenie i picie. W ciągu doby po zabiegu odradza się jedzenie produktów silnie barwiących, takich jak szpinak, jagody, buraki, wino czy nawet kawa i herbata.
Dwa warianty zabiegu piaskowania zębów
Pierwszym z nich jest naddziąsłowe piaskowanie zębów. Polega na usuwaniu za pomocą twardszych drobinek osadu znajdującego się w części zęba ponad dziąsłem. Dzięki temu można zminimalizować lub nawet w zupełności pozbyć się przebarwień. Po zabiegu wykonuje się polerowanie zębów.
Drugim rodzajem piaskowania jest poddziąsłowe piaskowanie zębów. Jest to czyszczenie okolic kieszeni zębowej z wszelkich osadów i niewielkich przebarwień. Używa się bardzo drobnego piasku – glicyny – gdyż czyszczony obszar jest silnie unerwiony i ukrwiony. Po wykonaniu zabiegu nie wykonuje się polerowania zębów.
Ten prosty, szybki i bezbolesny zabieg pomaga zachować higienę i zdrowie jamy ustnej. Na co dzień, nawet bardzo dokładnie szczotkując zęby nie da się wyczyścić ich w stu procentach. Zawsze jakiś osad będzie zostawał i systematycznie się gromadził, dlatego regularne piaskowanie zębów jest tak istotne dla higieny i zdrowia jamy ustnej. Warto poprosić o wykonanie piaskowania zębów stomatologa przy każdym profilaktycznym przeglądzie zębów – czyli dwa razy do roku. Regularne piaskowanie zębów zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy, paradontozy i wielu innych schorzeń zębów i dziąseł.