Kandydoza, to grzybicza choroba, która wywoływana jest przez zbyt nadmierna namnażanie się bakterii w organizmie – drożdżaków. Prowadzi to do infekcji oraz osłabienia błon śluzowych i paznokci. W przypadku występowania kandydozy na paznokciach możemy zaobserwować liczne i wyraźne zaczerwienienia, a także obrzęki.
Może dojść również do wycieku ropnego. Natomiast w przypadku błon śluzowych kandydoza objawia się poprzez upławy, świąd, pieczenie, a nawet nadżerki. Kandydoza jamy ustnej oraz paznokci bądź skóry, mają taką samą przyczynę. Drożdżaki, występują w organizmie człowieka naturalnie, ale w przypadku ich namnożenia się dochodzi do infekcji, która przyczynia się do pojawienia się uporczywych dolegliwości. Może dojść również do grzybicy ogólnoustrojowej, czyli zakażenia całego organizmu. Namnożenie drożdżaków może wywoływać kilka czynników, takich jak: długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, niektórych hormonalnych środków antykoncepcyjnych bądź chemioterapii; zaburzenia hormonalne; wysoki poziom cukru we krwi; osłabiona odporność; nieprzewiewna bielizna ze sztucznych materiałów sprzyja rozwojowi grzybów; duża potliwość w okolicach pachwin, pod pachami oraz między palcami. W celu rozpoznania dolegliwości należy udać się do lekarza specjalisty. Po ustaleniu odpowiedniej diagnozy będzie można przyjąć odpowiedni tor leczenia.
Choroby paznokci leczone są zazwyczaj odpowiednimi lakierami, natomiast w przypadku zakażenia miejsc intymnych często stosowane są globulki. W leczeniu infekcji bakteryjnych warto również pamiętać o wsparciu flory bakteryjnej. Szczególnie ważna jest również dieta, która może sprzyjać zarówno namnażaniu drożdżaków, jak i leczeniu już posiadanej kandydozy. Zalecane jest spożywanie dużej ilości owoców, takich jak: grejpfrut, pomarańcza, jabłko, morele, cytryna, limonka, jagody, śliwki czy brzoskwinie. Warto również sięgać po brązowy ryż, płatki owsiane, kasze, jajka, a także ryby czy warzywa, szczególnie te gotowane na parze.