Wiosną najczęściej nasilają się objawy chorych na astmę. Najczęstsze choroby występujące to zapalenie dróg oddechowych. Wiosną budzą się alergie, pyłki, kwitnąca leszczyna.3 Pyłki dostają się do powietrza od stycznia do marca. Następnie zaczynają pylić inne drzewa, a kończą pylenie w maju, potem znów zaczyna się pylenie traw i chwastów.
Cztery pory roku astmy
Czy astmatyk może cieszyć się urokami wiosny, jak zdrowy człowiek? Ludzie chorzy na astmę biorąc leki przeciwleukotrionowe, zmniejszające objawy alergii może cieszyć się wiosną, stosować wysiłek fizyczny. Można zredukować objawy alergii i astmy. Astmatykom oraz alergikom nie muszą towarzyszyć kichanie, , wyciek z nosa, łzawienie oczu. Konsekwencja jaka może wyniknąć przez występujące alergie wiosenne to astma alergiczna. Wszystko rozlewa się w układ oddechowy, czego skutkiem jest kaszel, duszności i rozpoznanie końcowe astma.
Nie istnieje jednak lek, który mógłby wyleczyć całkowicie astmę. Chory na astmę podczas okresu wiosny powinien stosować odpowiednią dietę Astma groźna jest także jesienią. Następują infekcje, alergie. Jesienią zagrożone są głównie dzieci, poprzez wystąpienie infekcji. W takiej sytuacji, gdy dziecko poczuje się gorzej, natychmiast należy udać się do lekarza. Dla astmatyków ta pora roku może spowodować, zaostrzenie choroby. W tym okresie trafiają do poradni dzieci w ciężkim stanie.
Zima jest niebezpieczna dla astmatyków. Ma miejsce zwiększenie liczby zachorowań, takich jak przeziębienia. Właśnie zimno jest zagrożeniem, powodując pogorszenie stanu zdrowia, do tego zanieczyszczenia, związane z zimna temperaturą. Osoba chora na astmę wdycha zimne powietrze, a to szkodzi na drogi oddechowe. Następuje zwężenie dróg oddechowych i wysuszenie. Zimą w bardzo niskich temperaturach ciężko oddycha się przez nos, a oddychamy przez usta. Ważne aby, mimo to dbać o kondycję fizyczną, kontrolując swój stan zdrowia. Podsumowując sezon zimowy nie jest przyjemny dla chorych na astmę. Napad astmy może wystąpić, poprzez trudność oddychania oraz wysiłku fizycznego. Płuca nie lubią zimnego ani suchego powietrza.