Problemy z odżywianiem

Nie od dziś wiadomo, że zdrowa, prawidłowa dieta ma kolosalny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne człowieka. Niestety, wielu ludzi ma poważne problemy związane z odżywianiem. Najczęściej kłopoty z prawidłowym odżywianiem mają podłoże psychiczne. Jakie są zatem najczęściej diagnozowane zaburzenia odżywiania?

Jadłowstręt psychiczny

Osobom, które nie zetknęły się z anoreksją, czyli jadłowstrętem psychicznym pewnie trudno jest zrozumieć, jak można katować własne ciało głodówkami, wyniszczać na własne życzenie swój organizm, powodować, że organizm jest coraz słabszy i odmawia posłuszeństwa. Otóż można. Osoby cierpiące na anoreksję, dążące do posiadania zgrabnej i szczupłej sylwetki w pewnym momencie zatracają kontrolę nad postrzeganiem własnego ciała. Myśląc, że mają nadwagę, doprowadzają się do skrajnego wychudzenia i wycieńczenia, doświadczając przy tym cierpień psychicznych. Bo przyczyn anoreksji należy szukać właśnie w psychice. Na anoreksję chorują zazwyczaj osoby o niskiej samoocenie, nadwrażliwe, pełne psychicznego napięcia. Często związane jest to z brakiem akceptacji, odrzuceniem przez rodzinę lub grono rówieśników.

Żarłoczność psychiczna

Bulimia, bo o niej mowa, stanowi niejako przeciwieństwo anoreksji. Cierpią na nią głównie kobiety, i to (wbrew powszechnym opiniom) nie tylko bardzo młode. Osoby borykające się z bulimią potrafią w napadach głodu zjeść jednorazowo posiłek o wartości kalorycznej wielokrotnie przekraczającej ich kilkudniowe zapotrzebowanie. Po fazie żarłoczności pojawia się poczucie winy, wstyd i związany z tym stres. Wtedy chorzy na bulimię zmuszają się do wymiotów lub łykają środki przeczyszczające. Podobnie jak w przypadku anoreksji- przyczyny tkwią w psychice chorego.

Nie tylko anoreksja i bulimia

Zaburzenia odżywiania nie ograniczają się tylko do anoreksji i bulimii. Do mniej znanych należą:

  • pica- polega na spożywaniu rzeczy, które nie nadają się do jedzenia (typu mydło, pasta do zębów, a nawet… ziemia, tynk czy węgiel)
  • drunkoreksja (zwana także alkoreksją) – polega na ograniczaniu jedzenia w trakcie picia alkoholu, aby nie przybrać na wadze
  • ortoreksja- polega na obsesyjnym dążeniu do spożywania wyłącznie zdrowych, ekologicznych produktów

Wszystkie te zaburzenia niszczą fizycznie i psychicznie, a ludzie zmagający się z tymi problemami powinni zasięgnąć porady psychologa i psychiatry.